Satya Prakash
ପ୍ରବନ୍ଧ

ଭୌତିକ କର୍ମକାଣ୍ଡ

ଭୌତିକ କ୍ରିୟାକାଣ୍ଡ ଓ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ଵନାଥ
——by ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ସେଠୀ
ଭୂତ ଓ ପ୍ରେତର ସ୍ଥିତି, ସଂସ୍ଥିତ ଓ ଅବସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ମନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଭାବ ଓ ଭାବାନ୍ତର ସ୍ରୁଷ୍ଟି ହୁଏ। କେତେବେଳେ ମନ ଅଜଣା ଶଙ୍କା ଓ ଆଶଙ୍କାରେ ଶିହରିତ ହୋଇଉଠେ ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ଏକ ଅଜଣା ଭୟର କରାଳ ଛାୟା ମଣ୍ଡାରି ହୋଇଉଠେ। ତେଣୁ ଚିତ୍ତ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟତା ଓ ମନରେ ଉଦବେଗ ପରିପ୍ରକାଶ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ। ବେଳେ, ହୁଏତ ମନ କହେ ଏଗୁଡିକ ସବୁ ସତ, ଏମିତି କିଛି ନିଶ୍ଚୟ ଅଛି। ପୁଣି ପରମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆମେ ତାକୁ ମନର ଭ୍ରମ ଓ ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ବାସ କହି ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥାଏ।ଏହା ଏପରି ରହସ୍ୟଜନକ ଓ ରହସ୍ୟମୟ ଯେ ଅନେକ ବିଜ୍ଞାନୀ ମଣିଷ ତ ଏହା ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି କିଛି ସଠିକ୍ ନିରୂପଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରୁ କ୍ଷାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି ବା ନିଜର ଗବେଷଣା ନ କରି ପାରି ଅସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆହୁରି ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନର ହୁଏତ ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଇପାରେ । ତେବେ ଯାହାହେଉ ଏଠାରେ ଆମେ ନିଜସ୍ଵ ଅନୁଭୂତି ବା ଅନୁଭବରୁ କିଞ୍ଚିତ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ।
ଜୀବନର ଆରମ୍ଭରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍ ଅନୁସନ୍ଧିତ୍ସୁ ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି କିଛି ନା କିଛି ନୂତନ ତତ୍ତ୍ଵ ଓ ତଥ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନରେ ବ୍ରତୀ ଥାଏ । ସେହି ପ୍ରୟାସରେ ମୁଁ ଯେ କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ନାହିଁ ସେ କଥା ନୂହେଁ, କିନ୍ତୁ ଗବେଷଣା ଲବ୍ଧ ଜ୍ଞାନକୁ ଉପସ୍ଥାପନା କଲା ଭଳି ମୋ ପାଖରେ ସେମିତି କିଛି ସମାଗ୍ରୀ ମହଜୁଦ ନାହିଁ।
ଅନେକ ସମୟରେ ଆଧିଭୌତିକ ତତ୍ତ୍ଵ ଓ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ମନେମନେ ଅନେକ ଅଙ୍କ କଷିଛି, ଯାହା ଆପଣ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ହୁଏତ କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି । ହେଲେ ଏଯାଏଁ ତା’ର ସମାଧାନର ହେତୁ ବା ସୂତ୍ର ଖୋଜି ନିରୂପଣ କାହିଁ ତ କରି ପାରିନାହିଁ। ତେବେ ମୋ ମନରେ ସ୍ୱତଃ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ – ଏ ବିରାଟ ବିଶ୍ଵ ଓ ତହିଁରେ ପୃଥିବୀ ଓ ଜୀବ ଜଗତ ସମସ୍ତେ ଆତଯାତ ହେଉଛନ୍ତି କିପରି? ଏହାର ସ୍ରୁଷ୍ଟି ଓ ବିଲୟ ମୂଳରେ ଯଦି କୌଣସି ତତ୍ତ୍ଵ ବା ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିହିତ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବପର ହେଲା କିପରି? ଏହିପରି ମନ ଯେତେ ଯେତେ ପ୍ରଶ୍ନିଳ ହୋଇଉଠେ, ସେତେ ସେତେ ଜଟିଳତାର ନିଗୂଢ ଫାଶରେ ମଣିଷ ବାନ୍ଧି ହୋଇପଡେ। ଅଥଚ ସମାଧାନ ଓ ନିସ୍କୃତିର ମାର୍ଗ ସେ ଅହରହ ଖୋଜି ବସେ। ତେବେ ବି ଅସମାଧିତ ହୋଇ ଅନେକ ରହିଯାଏ। ମୁଁ ତେଣୁ ନିଜକୁ ପଚାରେ –
ସ୍ରୁଷ୍ଟିର ବୈଚିତ୍ର୍ୟ ଏଯାଏଁ ପାରିନି ବୁଝି
ତଥାପି ବୃଥା ଆସ୍ଫାଳନେ ନାହିଁ କାହିଁ କମି
ଅକାଶର କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରହ ଉପଗ୍ରହ
କୀଟ ପତଙ୍ଗ ପ୍ରାଣୀ ଓ ଉଦ୍ଭିଦ ଜଗତ
ବାଲି ଗରଡା ନଦ ନଦୀ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ
ଜୀବଠୁଁ ଆରମ୍ଭି ଜଡ ଜଗତ ସମୂହ
ସବୁ କିଛି ସୃଷ୍ଟିର ସେ ଅଦ୍ଭୁତ ବିଚାର
ଯାହାକି ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଁ
ଏବେବି ସେ ଅପହଁଚ ଅଗମ୍ଯ ଅଭେଦ୍ୟ
ସୃଷ୍ଟିର ରହସ୍ୟ ଭେଦି ଆଜି କେତେ କ’ଣ
ଆବିଷ୍କୃତ ଉଦ୍ଭାବିତ ତତ୍ତ୍ଵ ଉନ୍ମୋଚିତ
ତଥାପି ଏବେବି ଅନେକ ଅନାବିଷ୍କୃତ
ଅନାବରଣ କରିବାକୁ ପାଇନି ତର
ବିଜ୍ଞାନର ସମସ୍ତ ପରିକ୍ଷା ଶେଷେ ପୁଣି
କେତେ ଅସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଅସଫଳ କାହାଣୀ
ଏଠି ତ ନୂଆ ନୂଆ ପରିକ୍ଷା ଚାଲେ ନିତି
ତଥାପି ସବୁତକ ପରିକ୍ଷାର ମୂଳ ହେତୁ
କାହିଁ ସିଏ ପାଇନି ତ ଏଯାବତ୍ ଖୋଜି
ଯେଉଁଠି ବିଜ୍ଞାନର ସବୁ ତତ୍ତ୍ଵ ଅସଫଳ
ବୈଜ୍ଞାନିକର ସବୁ ଚେଷ୍ଟା ହୁଏ ବିଫଳ
ସେଠି ସିଏ ଉର୍ଦ୍ଧକୁ ଦୁଇ ହାତ ଟେକି ଦେଇ
କେଉଁ ଅଦୃଷ୍ଟ ଶକ୍ତି ପରେ କରେ ନିର୍ଭର?
ଆଦିଭୌତିକ ଚେତନାର ଉର୍ଦ୍ଧକୁ ଉଠି
ଅଲକ୍ଷ୍ୟେ ସ୍ୱୀକାର କରେ ନାହିଁ କି ହେ ତା ‘ଶକ୍ତି?
ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରେତ ତାତ୍ତ୍ୱିକ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ଵନାଥଙ୍କ କଥା ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇ ପାରେ। ସେ ଆଜି ଜଣେ ଲୋକ ପ୍ରିୟ ଚେହେରା। ଭୂତ ଓ ପ୍ରେତକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ବୈଚାରିକ ବିଚାରଧାରା ଅନେକ ଜନମାନସକୁ ଆକୃଷ୍ଠ କରିଛି। ୟୁ ଟ୍ୟୁବ୍ ରେ ପ୍ରାୟତଃ ଏ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତାଙ୍କର 295 ଟି ଭିଡିଓ ରହିଛି ଓ 74.2k ତାଙ୍କର subscriber ପାଲଟିଛନ୍ତି ।ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଦର୍ଶକ ତାଙ୍କର ଭିଡିଓ ଗୁଡିକୁ ଆଗ୍ରହରେ ସହିତ ଦେଖୁଛନ୍ତି।
ତେବେ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ- ଏ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ କିଏ? ଏ କ’ଣ ଜଣେ ସତ୍ୟନିଷ୍ଠ ଅନୁସନ୍ଧିତ୍ସୁ ପ୍ରିୟ ? ୟାଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କେତେ ଦୂର ସତ୍ୟତା ରହିଛି? ନା ଫେର୍ ବଦଳ କରି କିଛି ଅଧିକ କଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ହିଁ ଆଜିର ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ। ତେବେ ଏହି ସେଇ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ଵନାଥ କୁଆଡ଼େ ମାତ୍ର 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ମିଷ୍ଟର ତ୍ୟାଗୀ ବୋଲି ଜଣେ ଗୁରୁଜୀଙ୍କଠାରୁ ଆନ୍ଦାମାନ ନିକୋବାର ଦୀପ ପୁଞ୍ଜର ନିଲ ଆୟାର୍ଲାଣ୍ଡଠାରେ ଶିକ୍ଷା ଆହାରଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଏବେ ଭୂତ ଓ ପ୍ରେତ ଉପରେ ଅନେକ କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ମନେହୁଏ। ରାତ୍ରିର ଘନ ଅନ୍ଧକାରରେ ସେ କେଣେ ହଜି ଯାନ୍ତି ଓ କେଉଁ ରହସ୍ୟମୟ ପୁରୀର ଠାବ କରି ସେଠି ସେ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି। ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରାୟତଃ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର୍, ଜଣେ ଦୁଇ ଜଣ କେମେରା ମ୍ୟାନ୍ ଓ ସହାୟିକା କେହି ଜଣେ। ଏଇ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ଟିମ୍ ଗଠିତ। ରାତ୍ରିର ଘନ ଅନ୍ଧକାର ଓ ନିଶବ୍ଦ ବେଳାରେ କୌଣସି ରହସ୍ୟମୟ ଓ ଅପହଁଚ ଜାଗା ପରିଦର୍ଶନ କରି ସେ ତଥ୍ଯ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ଓ ଲାଇଭ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଦର୍ଶକ ମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଥାନ୍ତି। ନିସନ୍ଦେହ ସେ ଜଣେ ସତ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧିତ୍ସୁ ଓ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନକାରୀ। କିନ୍ତୁ ଘଟଣାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟକୁ ନେଇ ମନରେ ଶଙ୍କା ଉପୁଜେ, ଯାହାର ଅଧ୍ୟୟନ ଓ ନିଷ୍କର୍ଷ ଆମେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟାୟରେ ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା।

ଦୁନିଆଟା ଘନ ଘୋର ଅନ୍ଧକାର
ନିପଟ ଘଞ୍ଚ ବନାନୀ
ଆମେ ପରା ଏଠି ସବୁ ବେପଥୁରା
ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ପଥୁକୀ।।
କଣ୍ଟକିତ ପୁଣି କଙ୍କରିତ ରାସ୍ତା

ପ୍ରତିଟି ପଦ ପାତରେ
ଖଣ୍ଡିଆ ଖାବଡା ଅନ୍ଧକାରେ ହୁଡେ
କଣ୍ଟା ବାଜି ରକ୍ତ ଝରେ।।
ସୀମାହୀନ ଯାତ୍ରା ଅସୀମର ପଥେ
ପଡ଼ି ଉଠି ପୁଣି ଧାଏଁ
ମଝିରେ ମଝିରେ ବିଜୁଳିର ତ୍ଯୁତି
ଉକୁଟି ଚମକି ଉଠେ।।
ଆଲୁଅ ଖୁସିରେ ବିଭୋର ପଥିକ
ବାଟ ବଣା ବେଶୀ ହୁଏ
ହେଲେ ଅନ୍ଧକାରେ ଅନ୍ଧକାରେ ପରା
ସବୁ ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହୁଏ।।

“ଭୂତ କ’ଣ ସତ ଓ ବାସ୍ତବ? “ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ ହଁ ଭରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏକୁଟିଆ ନୁହଁନ୍ତି, ଏହି ପଥରେ ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ। ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାର ବିଶ୍ୱାସବୋଧ ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତକ ମୃତାତ୍ମା ବା ସ୍ପିରିଟ୍ ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ଏହା ପ୍ରଚଳିତ ଲୌକିକ ବିଶ୍ବାସବୋଧ ଓ ଜନଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଅଟେ। କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଏହି ଭୂତପ୍ରେତ ଉପରେ ନିଜର ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶ୍ବାସ ପ୍ରକଟ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ । 2013 ମସିହାରେ ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ହରିଶ୍ ପଲ୍ ଜାଣି ପାରିଥିଲେ ଯେ, ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟତଃ 43 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଭୂତପ୍ରେତ ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି।
ତେଣୁ ମୃତକ ସ୍ପିରିଟ୍ ରୂପେ ଆମ ସହିତ ରହୁଥିବା ବହୁ ପୁରାକାଳରୁ କଥିତ ହୋଇ ଆସୁଛି, ଯାହା ବାଇବେଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମ୍ୟାକବେଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ କାହାଣୀ ଓ ଗଳ୍ପଗୁଚ୍ଛରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।ଏହି କଥା ଓ ଉପକଥା ମନରେ ଅନେକ କୌତୁହଳ ତୋଳିଥାଏ। ତେଣୁ ଲୋକେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ଅଧିକ ଏଇ କଥା ଆଲୋଚନାରେ ବ୍ୟାପୃତ ରହିଥାନ୍ତି ବା ଭଲ ପାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଭୂତ ପ୍ରେତ ଦେଖିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଦାବୀ କରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁଭବକୁ ଠିକ୍ ସେଇ ପ୍ରକାର ସଠିକ୍ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାରେ ଏତେଟା ସଫଳ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି ବା ତାହାର ପ୍ରାମାଣିକତା ଖୋଜି ବସିଲେ ଅନୁସନ୍ଧିତ୍ସୁକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଫଳରେ ଆଜିଯାଏଁ ଏହାର ସଠିକ୍ ପ୍ରାମାଣିକତାର ଆକଳନ ହୋଇ ପାରିନଥିବାରୁ ଏହା ଏଯାଏଁ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ରହି ଆସିଛି। ଅଧୁନା ବିଭିନ୍ନ୍ ହରର ଟି. ଭି. ସିରିଏଲ୍ ବା ଧାରାବାହିକ, ସିନେମା, ୟୁ ଟ୍ୟୁବ୍ ଭିଡିଓ ଓ କିଛି କାହାଣୀ ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବାରୁ ଓ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କୌତୂହଳୀ ହୋଇ ଉଠି ଥିବାରୁ ଏହି ଆଲୋଚନା ଜୋହର୍ ଧରିଛି।
ଏଇ ଭୂତପ୍ରେତ ଉପରେ ଯେଉଁମାନେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ସେମାନେ କହନ୍ତି – “ଏଥିପାଇଁ ବିଶେଷ କିଛି ଟ୍ରେନିଂ ନେବା ଜରୁରୀ ନୂହେଁ, କେବଳ ଆପଣ ଏକ ନିରୋଳା ଓ ନିର୍ଜନ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏକ ଶୂନ୍ ଶାନ୍ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଯାଆନ୍ତୁ। ସେଠି ଯେଉଁ ବର୍ଣ୍ଣିନାତୀତ ବା ଅବର୍ଣ୍ଣନିୟ ଆଲୁଅଟେ ଦେଖିବେ ବା ଶବ୍ଦଟେ ଶୁଣିବେ, ତାହା ହିଁ ଭୂତପ୍ରେତର ଉପସ୍ଥିତିର ପ୍ରାମାଣିକତା ବା ନିର୍ଯ୍ୟାସ “।
ଥରେ ସମାଜତତ୍ତ୍ଵବିତ Dennis ଓ Michel Waskul( 2016 ମସିହାରେ ଯାହା ତାଙ୍କ Ghosty Encounters:The Haunting of Everyday Life ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି) କିଛି ଭୂତପ୍ରେତ ଅନୁଭବୀ ଓ expert ଙ୍କ ସହ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ନେଇଥିଲେ। ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଅନେକ ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଭୂତପ୍ରେତଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ବୋଲି। କାରଣ ପାରମ୍ପାରିକ ଓ ପରିକଳ୍ପତ ଭୂତର ପ୍ରତିଛବି ସେମାନେ ଅବଲୋକନ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏବଂ ଯଦିଚ ସେମାନେ କିଛି ଦେଖିଛନ୍ତି ବା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଭାବେ ପ୍ରଖ୍ଯାପନ କରିବା ବା ରୂପ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଅସମର୍ଥ । କେବଳ ଅନୁଭବରେ କିଛି ଭିନ୍ନ୍ ଅନୁଭବ କରି ପାରିଥିବା ସେମାନେ କହି ପାରନ୍ତି।
କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅନୁଭବ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ – ଏ ଦୁଇଟା ଏକା କଥା ନୂହେଁ,ନିଶ୍ଚିତ ପକ୍ଷେ ଅଲଗା କଥା। ଭୂତ ପ୍ରେତର ସଂଜ୍ଞା ନିରୂପଣ କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟିଆ ଦିଗଟି ହେଉଛି ଯେ, ସମସ୍ତେ କୌଣସି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଁଚି ପାରି ନାହାନ୍ତି ବା ସେଗୁଡିକ ଭିତରେ ସମନ୍ଵୟ ରକ୍ଷା ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ବା ସର୍ବଜନ ଗୃହିତ ମତସିଦ୍ଧ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କେତକ ଏହାକୁ ମୃତକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରର ସ୍ପିରିଟ୍ କହୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଏହାକୁ ଏକ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥାର ଟେଲିପାଥିକ କ୍ରିୟାକ୍ରମ ରୂପେ ଅଭିହିତ କରିଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ଭିନ୍ନ୍ ଭିନ୍ନ୍ ରୂପରେ ଓ ଅବସ୍ଥାରେ ଭୂତର ରୂପ ଚିତ୍ରଣ କରିଥାନ୍ତି, ଯାହାର ଜଣଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟର ବିଶେଷ କିଛି ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ନଥାଏ।
ପୁନଶ୍ଚ ମନକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସେ-ଯଦି ଭୂତପ୍ରେତ କୌଣସି ମୃତକର ସ୍ପିରିଟ୍ ଅଟେ, ତେବେ ସେ ତା ମୃତ୍ଯ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉ ନାହିଁ କାହିଁକି? ତା ଅପମୃତ୍ୟୁର ବଦଳା ନେଇ ପାରୁ ନାହିଁ କାହିଁକି? ତେଣୁ ଅନେକ ବୀପରିତ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଏ । ଭୂତ ବସ୍ତୁ ନା ଅବସ୍ତୁ? ଏହା କଣ solid object ବା କଠିନ ବସ୍ତୁକୁ ଅକ୍ଳେଶରେ ଭେଦ କରି ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର୍ କରିପାରେ? ଏହା କ’ଣ କବାଟ ଠକ ଠାକ୍ କରିପାରେ ଓ ଦ୍ଵାର ବି ବନ୍ଦ କରିପାରେ? ଏହା କ’ ଣ ଘରର ଆସବାବ ପତ୍ର ଉଠେଇ ଏଣେତେଣେ ଫିଙ୍ଗା ଫିଙ୍ଗି କରିପାରେ? Logic ଓ Law of physics ଏହା ହିଁ କହୁଛି ନା ଆଉ କିଛି?
ଆଜିର ghost haunters ଓ psychics ଅନେକ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୂତ ପ୍ରେତର ସ୍ଥିତିକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚଳାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଯେପରିକି ହାଇଟେକ୍ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ equipments ବା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଯୁକ୍ତ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣମାନ ଯାଥା :Geuger Counters, Electromagnetic Field (EMF) Detector , Ion Detector, Infrared Cameras, Sensitive Microphones ଇତ୍ୟାଦି ।କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଉପକରଣ ଭୂତପ୍ରେତର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାରେ କାହିଁ ସେତେ ସହାୟକ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।
ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ବାସ ଥିଲା ଅଗ୍ନିର ଝୁଲ ବା flame of the fire ଭୂତପ୍ରେତର ଉପସ୍ଥିତିରେ ନୀଳ ବର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣ କରେ। ତାହା ଆଜିର ଭୂତ ତାତ୍ତ୍ୱିକମାନେ ଅସ୍ୱୀକାର କଲେଣି। ସେହିପରି ଏମାନଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଅନ୍ୟମାନେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବେ। ଏହିପ୍ରକାର ମତାନୈକ୍ୟ ଓ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ ଚାଲୁଥିବ।
ତେଣୁ କେତେକ କହିଲେଣି ଭୂତ ପ୍ରେତକୁ ପ୍ରମାଣ କରି ହେଉ ନାହିଁ। କାରଣ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ଓ ସଠିକ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ତେଣୁ ଯେହେତୁ ଭୂତର ସଠିକ୍ ଓ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଉତ୍ତୋଳିତ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାହାର ସ୍ଥିତି ଓ ଅବସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ପ୍ରାମଣିକ ତଥ୍ଯ ନାହିଁ, ଏହା ପୂର୍ବ ଭଳି ଅନାବିଷ୍କୃତ ଓ ହଁ – ନାହିଁ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ ଭୂତର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏକ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମତ ମତ ମଧ୍ୟ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦତ୍ତ Law of Thermodynamics ଅନୁଯାଇ ଯଦି ଶକ୍ତିର ସ୍ରୁଷ୍ଟି ଓ ବିଲୟ ନାହିଁ, କେବଳ ରୂପାନ୍ତର ଅଛି, ତେବେ ଆମ ଶରୀରର ଶକ୍ତି( body’s energy) ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କୁଆଡ଼େ ଯାଏ? ତାହା ନିଶ୍ଚୟ ଯାହା ସବୁରି ଯାଏ, ସେଇ environment ବା ପରିବେଶକୁ ଯାଏ। ମୃତ ଶରୀରରୁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ତାପ(heat) ଉତ୍ପନ୍ନ କରେ। ଯେଉଁ ପଶୁ, ପକ୍ଷୀ, ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ବୃକ୍ଷ ଆଦି ସେଇ ଶରୀରକୁ ଗ୍ରହଣ କରେ ସେଇ ଶକ୍ତିରେ ସେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ କୌଣସି biological object ବା ଶାରୀରିକ ବସ୍ତୁ ରହି ଯାଇ ନଥାଏ, ଯାହା କି ghost detector ଦ୍ଵାରା detect ହୋଇପାରିବ ।ତଥାପି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ଗବେଷଣାର ହୁଏତ ପ୍ରୟୋଜନୀୟତା ଥାଇପାରେ।
ତେବେ ଉପରୋକ୍ତ ଅନୁଶୀଳନରୁ ନିଶ୍ଚିତ ପକ୍ଷେ ଅନେକ ତଥ୍ଯ ପଦାକୁ ଆସି ପାରିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ଵନାଥ କେତୋଟି ଲାଇଭ୍ ଭିଡିଓ ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲେ ହେଁ ତାହା ଭୂତ ମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ସେତେଟା ଜାହିର୍ କରି ପାରି ନାହିଁ। ସେଥିରେ ବିଶେଷ କିଛି କାଣ୍ଟଛାଣ୍ଟ ବା ଫେର୍ ବଦଳ ହୋଇ ଥିଲା ପରି ମନେ ହେଉ ନଥିଲେ ହେଁ ଭୂତର ସ୍ଥିତିକୁ ଆକଳନ କଲା ପରି ସେତେ କିଛି ଉପାଦେୟ ଆକଳନ କରି ହେଉ ନାହିଁ। ତେବେ ଭାବିବାକୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ମଜବୁର୍ ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇଛୁ। କାରଣ ରହସ୍ୟକୁ ବୁଝିବା ଓ ସତ୍ୟାସତ୍ୟର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଅଭୀପ଼୍ଙସା ସମସ୍ତଙ୍କର ଅଛି ଓ ରହିଥିବ ମଧ୍ୟ।
The big end
By ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ସେଠୀ
10 November 2019

Related posts

ପ୍ରେମ

satya

ଲକ୍ଷ୍ଯ

satya

ଜୀବନ ଏକ ସଂଘାତ ଓ ସଂଘର୍ଷ

satya

Leave a Comment

Login

X

Register